Újra felröppent a hír, miszerint a Déli pályaudvart be szeretnék zárni. A hivatkozás az, hogy az alagút beomlásakor már kényszerből ideiglenesen fejpályaudvarként funkcionáló Kelenföld bírta a terhelést. Ez azonban csak a lecsökkentett vonatforgalomra, és ideiglenesen volt igaz, és ha Kelenföld bírná is, önmagában az is nagyon kevés lenne, a Déli pályaudvar fenntartása mellett ugyanis sok érv szól, ráadásul rövidtávon üzemi kényszer is.
Stadler Flirt motorvonatok sorakoznak a havas Déli pályaudvaron - egy ideig még biztosan
Az utazási igények mellette szólnak
A Déli pályaudvar létjogosultságát a legegyszerűbb azzal bizonyítani, hogy a 4-es metró megépülése ellenére még mindig többen szállnak le ott a vonatokról, mint Kelenföldön. A Délinél nem csak a szintén belváros felé közlekedő 2-es metróra lehet átszállni ugyanis, hanem egy halom villamosra és buszra is Észak-Buda felé.
Fontos városon belüli kapcsolatok szűnnének meg
A korabeli közlekedéspolitikai trendek éppen a városon belüli vasúti kapcsolatok fejlesztésének irányába mutatnak. A Déli pályaudvar nem csak jó végpont a vidékről jövő vonatok számára, de igen fontos átszállópont a városon belül vasúttal utazók számára is. Mert hogyan is lehet Észak-és Dél-Buda központjai között a leggyorsabban közlekedni? A Déli pu.-Kelenföld távolság vonattal 6 perc, és irányonként óránként hétszer, azaz 10 percnél gyakrabban indulnak a járatok csúcsidőben a két állomás között, csak a BKK-bérlettel is igénybe vehető személyvonatokat számolva.
Kelenföld még nem tudja átvenni a szerepét
A Déli pályaudvarnak van egy üzemi pályaudvar része is, azaz a vonatfogadás és -indítás mellett kiszolgálói és karbantartási funkciók is kötődnek ide. Ezért az most még csak üzemi szempontok miatt is biztosan elképzelhetetlen, hogy a Déli helyét Kelenföld egy az egyben át tudja venni. Ráadásul Kelenföldön sem ebbe az irányba mutatnak a dolgok, hiszen a használaton kívüli vágányok helyére P+R parkolókat építenek.
Lehet majd helyette más
De tegyük fel, hogy hosszútávon mégis a Déli megszüntetése mellett döntenek, amit személy szerint Tarlós István is támogat. Ebben az esetben, hogy ne legyen visszafejlesztés az utazóközönség számára, létre kell hozni alternatív irányokat. Ilyen lehet a vonatok a Déli helyett Kelenföldről Kőbánya-Kispest, illetve a Körvasút felé való továbbvezetése, esetleg a fejpályaudvarokra közlekedők helyett a városon áthaladó vonatok indítása, vagy akár egy főpályaudvar létrehozása - mindkettőre sok nyugati városban van példa. Ennek viszont jelenleg még gátja a Déli vasúti összekötő híd alacsony kapacitása, melyet igaz, bővíteni terveznek, de ez még legjobb esetben is évekbe telik, mire megvalósul. És ha majd az utazási igényeknek megfelelően gondoskodtak a Déli pályaudvar helyettesítéséről, akkor már el lehet, és kell is gondolkozni azon, hogy a megszűnt Déli, és Kelenföld között fennmaradó vasúti vágányokon mely jármű járjon: elképzelhető a fonódó villamos, a 61-es hűvösvölgyi ága, de akár az így végállomásának funkcióját vesztő 2-es metró továbbvezetése is.
De ezek már távlati, futurisztikus tervek, rövid távon a Déli pályaudvar megszűnése visszafejlesztés lenne, de nincs meg a technikai fedezete sem, így mindenki megnyugodhat, aki aggódik miatta.