Úgy érzed, Budapest túl nagy város? (Agglomerációval 2,4 millió.) Úgy gondolod, London egy hatalmas település? (Agglomerációval 14 millió.) Úgy tudod, Tokió a legnagyobb város a világon? (Agglomerációval 36 millió.) Akkor képzeld el azt a megapoliszt, amit Kína akar létrehozni Peking (agglomeráció nélkül 22 millió), a közeli Tiencsin (agglomeráció nélkül 12 millió) és a mellettük fekvő tartomány, Hebei összevonásával, összesen 130 millió lakossal!
Egy részlet Peking új központjából
A Jing jin ji-re keresztelt új szuperfőváros létrehozásának ötlete két problémán alapszik: az egyik, hogy Kína déli régiói gazdaságilag túlerőbe kerültek (Sanghai pl. népességszámban, és a metróvonalak hosszában is megelőzte Pekinget), és a "gyengébb" területet adminisztratíve szeretnék megerősíteni. Ez történt Amerikában is Washington D.C. fővárossá kinevezésekor. A másik ok, hogy Peking mérhetetlenül drágává, túlzsúfolttá, szennyezetté, és közlekedésileg kaotikussá vált, és ezt az adminisztratív határok ritkábban lakott területekre való kiterjesztésével próbálják orvosolni.
A kínai népességnövekedés, urbanizáció, és technikai fejlődés számunkra ésszel szinte felfoghatatlan. A világ harminc 10 milliót meghaladó megavárosából 6 Kínában található, és Kína több mint 100 városának népessége haladja meg az 1 millió főt. Az ország csak harmadik legnagyobb városa, Guangzhou, és az egész tartomány, melynek székhelye, GDP-ben Hollandiával, népességszámban Spanyolország és Olaszország összegével egyenlő, megközelítőleg. A világon a leghosszabb metróhálózattal Sanghai (548 km), majd Peking (521 km) rendelkezik, több, mint 120 kilométert ráverve a harmadik Londonra. Peking öt év alatt 342 km metrót épített, mely egy képen itt látható: