A Városi levegő felismerős sorozatában már felvonultattam sok gyönyörű budapesti épületet, melyek mellett gyakran méltatlanul észrevétlenül halad el az ember. Ebben, a rejtett szépségeket bemutató sorozatban viszont azok a házak kapnak helyet, melyeket talán még annyira se veszünk észre, pedig rengeteg gyönyörűséget rejtenek. Ebben a fejezetben az egykori Liget Szanatórium következik.
Az előcsarnok
Az épület 1908-as felépülésekor a Városligetet jó levegője miatt sorra vették körbe a különböző szanatóriumok, eredetileg ez a ház is e célra épült. Ma irodaházként funkciónál. A Liget Szanatórium a háborúban megsérült, külsejét átalakították, úgyhogy mára sajnos kívülről nem túl figyelemfelkeltő.
Az épület klívülről. Eredeti formájában így nézett ki.
A Benczúr utca 47. szám alatt található házat a híres építészpáros, Komor Marcell és Jakab Dezső tervezte, szecessziós stílusban, akárcsak sok másik híres kárpát-medencei épületet, többek közt a szabadkai és marosvásárhelyi városházát. Az épületbe belépőket egy egészen különleges, közel eredeti formájában fennmaradt Zsolnay-porcelánnal fedett előcsarnok fogadja, mely a világ leghíresebb templomainak borítására is méltó lenne, kíváncsi lennék, hogy az irodaház dolgozói szemügyre vételezték-e már...
Az előcsarnok Zsolnay-porcelán borítása
Egy Ady Endrének szentelt kiállításról nevezetes az épület, a kötő ugyanis itt halt meg 1919-ben. Az Ady-kiállítás látogatható, engem azonban meglepődve fogadtak, amikor az épület előcsarnokáról szerettem volna fotókat csinálni, de engedéllyel végül azt is lehetett. Következzenek hát a képek a valaha volt Liget Szanatórium csodás díszített előcsarnokáról!