Újlipótváros, mint azt már ebben a posztban bemutattam, egy igazán különleges hangulatú városrész: éttermeiről, urbánus megjelenéséről, és sok minden másról is ismert lehet. Ha építészetileg szeretnénk behatárolni, a Bauhaus és a modern az, ami általában eszünkbe jut, hiszen Lipócia arculatformáló főutcáját, a Pozsonyi utat, és környékét ez a két stílus határozza meg. Ennek oka, hogy Újlipótváros mai formáját a '20-as-'30-as évekre nyerte el, ezen belül is legkésőbb a Pozsonyi út épült ki.
De ne rohanjunk ennyire előre: ha szecesszióról beszélünk, akkor a századforduló táján kell, hogy járjunk, és ebben az időben bizony az Újlipótváros nagy része még javában beépítetlen, illetve üzemekkel, és raktárépületekkel borított terület volt. A Pozsonyi úttal ellentétes, a Váci út felé eső oldala azonban már az angyalföldi gyártelepek XIX. századi fejlődése miatt korábban elkezdett beépülni. Ezért ha Budapest apró szépségeire figyelve sétálunk, számos épületen találjuk meg a szecesszió jegyeit kívül-belül egyaránt.
Egy ilyen külső-belső házfelfedező sétára invitált minket a Miénk a ház csapata, akik rendhagyó városi sétákon mutatják be Budapest rejtett szépségeit. Következzenek hát a fotók a legszebb újlipótvárosi szecessziós házakról, melyek a legutóbbi sétán készültek (a szerző felvételei).
Visegrádi utca 14.
Igazi szecessziós kapualj. Épült 1909-ben, Magyar Vilmos tervei alapján
Visegrádi utca 29.
A ház homlokzata
Külső díszítés, középen bagollyal. Az épületet Klinger József tervei alapján építették 1913-ban
A házba belépve ez fogad minket
A kapu fölött színes üveg díszítés
Szobrok a bejáratnál
Apró üveg díszítések a falon
Pannónia utca 30.
Az épület kívülről. Mint a magyar szecesszió oly sokszor, keleti mintákat használ, ezen a házon szír motívumok találhatók
A házba belépve ez fogad minket. A ház tervezője Jelinek Frigyes és Román Miklós, épült 1914-ben
Az oszlopok az építészet fontos díszítőelemei. A külsővel ellentétben a belsőt viszont jellegzetesen magyar, népies elemek díszítik, mint a kovácsoltvas kerítések, és az ezen az oszlopon található mintázat
Tátra utca 12/A
A századforduló körül jelentek meg a liftek a házakban. Így ez a ház is már beépített lifttel épült, és ritkaság számba menően még mindig az eredeti felvonó működik benne. Az épületet Szőke Imre és Hofstätter Béla tervezte.